Nože s sebou do ciziny nevozte!

Vzhledem k množícím se případům násilné trestné činnosti páchané noži, přijaly některé země opatření, která se týkají držení bodných zbraní. Pokud cestujete za hranice našeho státu, raději se přesvědčte, zda nůž, který vezete s sebou, je v dané zemi povolený. V opačném případě, nechejte nůž raději doma.
Německo
Německo zakázalo nože s pevnou čepelí od 12 cm výše a vystřelovací nože s čepelí nad 8 cm, dále nože s oboustrannou čepelí a dále pěstní nože a nože s pojistkou (motýlek a vystřelovák).
 člověk a nůž
Rakousko
Zde jsou zakázané nože s vystřelovací čepelí a nože s maskovanou konstrukcí či speciálně upravené pro větší ranivý účinek. Dále jsou zakázané boxery. Ve veřejných budovách, školách a na veřejných akcích nesmí být nože žádné.
 
Francie
Ve Francii je zakázáno nosit jakékoliv nože nebo i pracovní nástroje, které dokážou způsobit bodnořezná zranění.
 
Anglie
Britové jsou velmi přísní a v podstatě jakýkoliv předmět může být považován za zbraň. Vyslovený zákaz je na nože typu motýlek, nože vystřelovací a vyhazovací, nože keramické a takové, které neodhalí detektor kovů. Rovněž je zakázán i šroubovák, montážní klíč apod. Pokud nemáte rozumné vysvětlení, proč je s sebou máte, můžete být odsouzen až na 4 roky vězení.
 nůž a pouzdro
Dánsko
Zakázané jsou nože vystřelovací, motýlek, nože otevíratelné jednou rukou a nože s čepelí nad 12 cm. Na veřejná místa je zakázáno nosit jakýkoliv nůž a to dokonce ani typu „rybička“.
 
Slovensko
Slovensko zakázalo nosit na veřejná místa dýky, bodáky a šavle.
 
Polsko
Zde se nesmí nosit žádné nože na veřejné akce a zcela zakázané jsou nože skryté, např. ve vycházkové holi.
 
Z výše uvedeného vyplývá, že je zbytečné riskovat střet se zákonem kvůli tomu, že si s sebou na veřejné místo budete brát nůž. Policie v zahraničí má daleko větší autoritu než u nás a také daleko větší pravomoci. Proto se s policisty v cizině nikdy nepřete, je to váš prohraný boj. Taky finty, že pokutu, která je v zahraničí velmi vysoká, nezaplatíte, je holý nerozum. Hrozí vám až exekuce. Velký pozor si dejte v USA. Dohadování s místními šerify se nevyplácí a mnohdy stačí podezřelý pohyb a muži zákona klidně použijí zbraň.