Jak zvládnout neštovice u dětí

Každý rodič by rád, aby si jeho dítě odbylo neštovice co nejdříve. Proto jsou častokrát pořádány tzv. neštovicové párty, kdy se maminky snaží nakazit svoje dítě u dětí svých kamarádek, u kterých tato nemoc propukla. Lékaři ovšem takovéto akce příliš nedoporučují. Vyskákaly vašemu dítěti pupínky, které mají navrchu puchýřek naplněný tekutinou? Pak jde s největší pravděpodobností o neštovice, které nejčastěji potkávají děti v období školkového věku.

chlapec

Neštovice jsou infekční a často je také doprovází zvýšená teplota nebo horečka. V případě neštovic vás čekají 2 – 3 týdny doma, dítě nesmí chodit do kolektivu a nemělo by chodit ani ven. V tomto období je důležité zvýšit příjem tekutin a omezit dráždivé potraviny, protože jejich konzumace by mohla zvyšovat nepříjemný pocit svědění.

Důležité je také omezit nebo se zcela vyvarovat koupání, stačí jen rychlé osprchování a jemné osušení. Neštovice častokrát nepříjemně svědí, je ovšem důležité zabránit dítěti v tom, aby si pupínky škrábalo. Mohlo by si tak do nich zanést infekci. Vhodné proto je dítěti ostříhat nehty.

Čím dítěti ulevit od svědění a komplikovaného průběhu neštovic:

·         chladivé gely z lékárny, který zmírňuje svědění a urychluje hojení
·         hypermangan (krátká koupel ve světle růžové vodě)
·         když je nejhůř, může pediatr předepsat dithiaden, který tlumí svědění

léky

Snažte se udržet dítě co nejvíce v klidu alespoň prvních pár dní, kdy se bude zvyšovat výsev nových pupínků, který může dosáhnout počtu až několik set. Vyrážka se objevuje po celém těle, první pupínky se často objeví na obličeji nebo ve vlasové části hlavy a dále se vyrážka šíří nejvíce na trupu a zádech. Následně budou postupně pupínky zasychat a tvořit se stroupky, které se budou postupně odlupovat. Dítě je infekční již 1 – 2 dny před objevením prvního pupínku a následně po celou dobu objevování nových pupínků (přibližně 7 dní).